برای تمیز کردن و نظافت یخچال چه کارهایی باید انجام داد؟ (بخش اول)
برای تمیز کردن و نظافت یخچال چه کارهایی باید انجام داد؟ (بخش اول)

برای تمیز کردن و نظافت یخچال چه کارهایی باید انجام داد؟ (بخش اول)، مدیریت یخچال کار هر کسی نیست، بررسی چیدمان‌ مواد غذایی داخل یخچال واقعا به یک مدیر جدا نیاز دارد. شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که وقت برای نظافت یخچال و مرتب کردن آن ندارید. در این صورت با یک یخچال کثیف و به هم ریخته روبرو هستید که مواد غذایی داخل آن بوی همدیگر را می‌گیرد و توی ذوق می‌زند.

گام اول؛ نظافت

حداقل یک بار در سال تمام یخچال را از اول نظافت کنید. کار سختی نیست. فقط سرعت داشته باشید. یخچال را از برق بکشید. چند سبد آماده کنید و محتویات طبقات مختلف یخچال را در آن بریزید. حالا وقت تمیز کردن است. یک ظرف پر از آب و کمی جوش شیرین و دو دستمال تمیز همه چیزی است که لازم دارید. تمام طبقات و دیوار‌ه‌ها را با محلول آب و جوش شیرین خوب تمیز و با دستمال دوم آن را خشک کنید. این مساله باعث می‌شود بوی رطوبت داخل یخچال تا حد زیادی برطرف شود. یکی از دلایل ایجاد بوی بد یخچال، جریان داشتن هوای سرد از طریق یک اواپراتر (Evaporator) مشترک در فضای بین فریزر و یخچال است. فرقی نمی‌کند یخچال و فریزر شما ساید بای ساید، فریزر بالا یا فریزر پایین یا هر مارک و مدلی باشد. در تمام یخچال‌های قدیمی این سیستم به صورت یکسان و مشترک کار می‌کند. هوای سرد فریزر برای خنک شدن فضای یخچال هم استفاده می‌شود و بعد همین هوا در یخچال می‌گردد و بوی پنیر و غذای پخته و نصفه مانده و رطوبت و … را وارد فضای فریزر می‌کند و به این ترتیب است که یخ درون یخدان و آب خنک درون یخچال بیشتر مواقع بوی ماندگی می‌دهد.

برای مبارزه با این بوی نامطبوع و جلوگیری از ایجاد آن واقعا کار چندانی نمی‌شود کرد، بعضی‌ها توصیه می‌کنند که برای تمام مواد غذایی از ظرف‌های در بسته مجزا استفاده کنید و یا اینکه به سبک قدیمی‌ها یک تکه زغال در یخچال بگذارید، که البته این مورد هم خیلی علمی نیست و هم نمی‌تواند برای یخچال‌هایی که بوی بد در آن نهادینه شده، خیلی کاربردی باشد. راه دیگر هم این است

که اگر به فکر خرید یخچال فریزر جدید هستید به این مساله دقت کنید که جریان هوای سرد یخچال و فریزر با هم تداخل نداشته باشد و به عبارتی یخچالی خریداری کنید که مجهز به سیستم «خنک‌کننده دوگانه» باشد. به این ترتیب خشکی و خنکای فضای فریزر در همان فضا می‌ماند و در عین حال رطوبت یخچال نیز حفظ شده و به حفظ طراوت و تازگی مواد غذایی داخل یخچال کمک می‌کند. سامسونگ در این بخش مدعی است و با یک جستجوی ساده خیلی راحت می‌توانید مدل‌های این یخچال را پیدا کنید.

  •