برای تمیز کردن و نظافت یخچال چه کارهایی باید انجام داد؟ (بخش دوم)
برای تمیز کردن و نظافت یخچال چه کارهایی باید انجام داد؟ (بخش دوم)

برای تمیز کردن و نظافت یخچال چه کارهایی باید انجام داد؟ (بخش دوم)، اگر در اینترنت جستجو کنید، راه‌های زیادی برای تمیزی و جلوگیری از بوی بد یخچال پیشنهاد می‌شود، اما اینکه حتما این راهکارها برای شما کارآمد باشد و چقدر بتوانید از آنها استفاده کنید، حرف دیگری است. ما در این مطلب ساده‌ترین گام‌ها برای حفظ تازگی و کیفیت موادغذایی جلوگیری از بو گرفتن داخل یخچال و کمتر باز و بسته شدن در را برای شما بازگو می‌کنیم تا نظمی نسبی در یخچال ایجاد کنید.

گام دوم؛ دسته‌بندی

یخچال‌های تمیز و مرتب و رویایی تبلیغات تلویزیونی و خانواده‌های شادی را که هر کدام وقتی در یخچال را باز می‌کنند، یک بطری کوچک یا یک میوه تازه یا ظرف کوچک غذا را فقط با یک نگاه و بلافاصله از یخچال خارج می‌کنند و فورا در را می‌بندند، فراموش کنید! اینها همه تبلیغات تلویزیونی است. ما همان‌هایی هستیم که باید روزی چند بار در یخچال را باز کنیم، مدت زیادی را به تماشای همه خوراکی‌ها بگذرانیم و احتمالا آخر هم دست خالی برگردیم توی اتاق و بعد از دیدن یک برنامه تلویزیونی یا هر کار دیگری باز برگردیم و همه یخچال را از اول زیر و رو کنیم تا شاید یک خوراکی باب میل‌مان پیدا کنیم. بنابراین لازم است یخچال را طوری بچینید که حداکثر کارایی را برای همه اعضای خانواده داشته باشد.

به جای انتقاد از کودکان که چرا سر یخچال انقدر معطل می‌کنند، بهتر است موادی را که دوست دارند یا برایشان لازم است، پایین‌تر بگذارید تا دسترسی بچه‌ها به آنها آسان‌تر باشد. تولیدکنندگان بعضی از یخچال‌های جدید این موارد را خودشان لحاظ کرده‌اند. مثلا درِ جداگانه‌ای مانند درِ شوکیس در یخچال‌هایFSR  برای کودکان وجود دارد که از این بخش فقط به قسمت محدودی از یخچال دسترسی دارند. این مساله، هم به جلوگیری از هدررفت سرما از درون یخچال کمک می‌کند و هم کار شما و بچه‌ها را راحت‌تر می‌کند. یا در بعضی از یخچال‌های جدید مانند یخچالFSR  سامسونگ دو بخش جداگانه وجود دارد که با باز کردن یک در می‌توانید تنها به بخش جلوتر یخچال دسترسی داشته باشید و به این ترتیب نظم بخش عقبی و خنکای آن خیلی بهتر حفظ می‌شود. اگر قصد خرید یخچال داشتید این مورد را هم مد نظر قرار دهید.

در طبقات بالاتر موادی را قرار دهید که برای همه اعضای خانواده کارایی دارد. انواع پنیر، شیر، نوشیدنی و سس را در این بخش بگذارید. طبق تحقیقی که شرکت‌ سامسونگ در  سال ۲۰۱۷ انجام داده است، این طبقات بیشترین استفاده را بین اعضای خانواده دارند، بنابراین طبقات عمومی خانواده است. اما باز هم اگر قصد خرید یا تعویض یخچال خود را دارید، می‌توانید به یک گزینه جالب که در بعضی از یخچال‌های جدید وجود دارد توجه کنید و آن قابلیت جمع شدن یکی از طبقات برای ایجاد فضای بلندتر است. به این ترتیب پارچ آب یا نوشیدنی و ظروف پایه بلند و … را به آسانی می‌توانید در یخچال بگذارید و بعدا باز کشوی آن طبقه را به حالت اول برگردانید.

اما طبقات بالایی! این طبقات مختص خود شماست که بیشترین استفاده‌تان از یخچال برای نگهداری مواد غذایی مربوط به پخت غذا و … است. اینجا موارد مربوط به آشپزی را بگذارید تا همیشه بدانید دنبال قوطی رب و غذاهای شب قبل و … کجا بگردید.

گام سوم، حفظ پاکیزگی

مرتب نگه داشتن یخچال کار ساده‌ای نیست. اگر دو مرحله قبل را طی کردید به گام سوم هم دقت کنید.

به خاطر داشته باشید که حفظ این حالت به اندازه ایجاد آن اهمیت دارد. به این منظور موارد زیر را همیشه در نظر داشته باشید:

  • هفته‌ای یکبار تاریخ مواد غذایی را چک کنید و مواردی را که تاریخ آن رو به اتمام است جلوتر قرار دهید. اگر در فضای درِ یخچال جای کافی داشته باشید، یا از یخچال‌های جدید با در شوکیس استفاده می‌کنید، می‌توانید این موارد را در این بخش بگذارید تا جلوی چشم باشد.
  • اگر چیزی در یخچال ریخت بلافاصله آن را با جوش شیرین پاک کنید. به این ترتیب هم یخچال شما همیشه تمیز می‌ماند و هم به وسیله جوش شیرین از هر میکروبی عاری می‌شود.
  • تقسیم بندی مواد غذایی را از خاطر نبرید. همیشه بر اساس همان تقسیم بندی خوراکی‌ها را در طبقات قرار دهید.
  • روی شیشه‌های مختلف و بسته‌بندی‌های پلاستیکی و … را بشویید و آن‌ها را بعد از خشک کردن در یخچال بگذارید تا همیشه یخچال تمیزی داشته باشید.
  • خوراکی‌هایی را که بوی زیادی دارند حتما در ظروف در بسته نگه دارید.
  • در نهایت سعی کنید از غذاهای سالم بیشتر استفاده کنید و این مواد خوراکی را جایی بگذارید که بیشتر در معرض دید باشد.